Euronext zyskuje aprobatę regulacyjną dla duńskiego przejęcia CDPW

forex-generator

Władze duńskie zatwierdziły ofertę Euronext na nabycie centralnego depozytariusza papierów wartościowych (CDP Securities), w wysokości 150 mln EURO, ponieważ zamierza wzmocnić swoją działalność pohandlową.

Euronext otrzymał zezwolenie od Duńskiego Urzędu Nadzoru Finansowego, który według grupy giełdowej był jedynym warunkiem zakończenia transakcji. System obrotu uzyskał poparcie większościowe dla przejęcia od akcjonariuszy VP Securities, przy czym 90,68% zaakceptowało ofertę Euronext po uzyskaniu zgody organów regulacyjnych.

W kwietniu Euronext potwierdził plany zakupu do 100% udziałów w VP Securities za 150 mln euro. Posunięcie to podwoi wielkość działalności depozytowej Euronext i rozszerzy swoje możliwości w zakresie opieki i rozrachunku o usługi po wymianie handlowej o wartości dodanej. Transakcja ma zostać zamknięta w trzecim kwartale tego roku.

“Przejęcie VP Securities stanowi ważny nowy kamień milowy we wdrażaniu ambicji Euronext do budowy wiodącej paneuropejskiej infrastruktury rynkowej”, powiedział Stéphane Boujnah, dyrektor generalny Euronext, gdy transakcja została ogłoszona.

“Przejęcie VP Securities pozycjonuje Euronext jako wiodącego operatora CDPW w Europie oraz jako wiodącego gracza w regionie nordyckim, ponieważ nie ma europejskiego sukcesu bez skandynawskiego wymiaru. To wzmocnienie naszej działalności pohandlowej pozwoli Euronext kontynuować dywersyfikację swojej najwyższej linii.”

VP Securities została założona w 1980 roku i ma siedzibę w Kopenhadze. Był to pierwszy nordycki CDPW, któremu udzielono licencji na centralne rozporządzenie w sprawie depozytu papierów wartościowych (CSDR) i przystąpił do systemu rozrachunku Target 2 Securities Europejskiego Banku Centralnego.

Po euronext zyskuje aprobatę regulacyjną dla duńskiego przejęcia CDPW pojawił się jako pierwszy na TRADE.