Francuski bank Bpifrance przenosi rozliczenie z LCH do Eurex w przygotowaniu do brexitu

forex-generator

French bank inwestycyjny Bpifrance przeniósł cały swój portfel instrumentów pochodnych z LCH do Eurex w celu rozliczenia w ramach przygotowań do opuszczenia Unii Europejskiej przez Zjednoczone Królestwo w dniu 31 grudnia. 

Eurex potwierdził, że Bpifrance przeniosła swój portfel usług rozliczeniowych i instrumentów pochodnych, obejmujący głównie swapy stóp procentowych z londyńskiej izby rozliczeniowej LCH do swojego europejskiego środkowego kontrahenta rozliczeniowego.

BNP Paribas działał jako kontrahent i broker rozliczeniowy dla Bpifrance w transakcji.

Posunięcie to wynika z decyzji Komisji Europejskiej dotyczącej cCP z Wielkiej Brytanii o 18 miesięcy od stycznia tego roku. Wraz z ograniczoną w czasie decyzją w sprawie równoważności Komisja ponowiła swoje zalecenie, aby uczestnicy ograniczyli swoją ekspozycję na CCP z siedzibą w Zjednoczonym Królestwie, w tym na LCH Grupy Londyńskiej Giełdy Papierów Wartościowych (LSEG).

“Cieszymy się, że Bpifrance, duży europejski bank częściowo państwowy, zdecydował się na zmianę księgi swapowej na Eurex Clearing. Nasze usługi zapewniają klientom płynną unijną alternatywę do rozliczania swapów procentowych”, powiedział Erik Müller, dyrektor generalny Eurex Clearing. 

“Wolumen długoterminowych swapów procentowych rozliczanych w Eurex wzrósł do nowego rekordu 56,5 mld EUR (średni wolumen dzienny) w listopadzie, co stanowi około czterokrotny wzrost w pierwszej połowie 2020 r.”

W listopadzie Eurex rozszerzył swój program motywacyjny ccp switch, który całkowicie zrzeka się opłat rezerwacyjnych za swapy procentowe over the counter (OTC) i overnight index swapy, do czerwca przyszłego roku, aby zachęcić uczestników rynku do przeniesienia ich rozliczania instrumentów pochodnych do Europy w ramach przygotowań do terminu brexitu.

Eurex podał, że od 2018 r., kiedy uruchomiła program partnerski, w ramach tego programu odsetek OTC w przeliczeniu na pozostałe obroty wzrosło o ponad 500 banków i firmy po stronie kupna.

Po francuski bank Bpifrance przenosi rozliczeń z LCH do Eurex w przygotowaniu Brexit pojawił się pierwszy na handlu.

0 Comments

Add comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*