Handel w ciemnych basenach i okresowe aukcje obniżają koszty realizacji, kończy się papier FCA

forex-generator

Handel w ciemnych basenach i okresowe aukcje obniżają koszty realizacji, kończy się papier FCAInvestors może zaoszczędzić na kosztach realizacji poprzez obrót w systemach, które UE próbowała ograniczyć lub zakazać, dokument z nadzoru finansowego Zjednoczonego Królestwa stwierdził.

Handel w ciemnych basenach i okresowych aukcjach może zmniejszyć koszty transakcji, podczas gdy bardziej przejrzyste miejsca ponoszą wyższe koszty i braki wdrożeniowe, wynika z badań Financial Conduct Authority (FCA).

W jednym z przykładów, FCA powiedział, że gdy ciemny handel nie podlega zakazom 10% wzrost odsetka zlecenia macierzystego realizowanego w ciemnym miejscu zmniejsza niedobór realizacji o 0,97 pb.

Wykonywanie na okresowych systemach aukcyjnych powoduje podobną redukcję kosztów transakcji, przy oszczędnościach o 1,17 pb dla 10% wzrostu proporcji obrotu, wynika z analizy ponad 58 000 zleceń dominujących od prawie 1000 uczestników rynku.

“Uważamy, że decyzje o wyborze miejsca mają znaczenie”, powiedział dokument FCA. “Okazuje się, że im wyższy odsetek ciemnych lub dużych ciemnych egzekucji w kolejności nadrzędnej, tym mniejszy jest jego niedobór wdrożenia. Okazuje się również, że okresowe aukcje partii zmniejszają niedobór wdrożenia, gdy zakazane są ciemne baseny.”

Ustalenia są sprzeczne z podobnymi badaniami ze strony UE, która podjęła wysiłki w celu ograniczenia handlu ciemnymi pulami w celu zwiększenia aktywności, która odbywa się w przejrzystych lub “oświetlonych” miejscach przedtransakcyjnych. W 2018 r. UE wprowadziła podwójne limity wolumenów (DVC) w ramach MiFID II, które powodują zakazy handlu ciemnym, gdy transakcja osiągnie określony rozmiar.

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) stwierdził w przeglądzie MiFID II, że DVC miały ograniczony, ale ogólnie pozytywny wpływ na płynność rynku. Uczestnicy rynku głośno krytykują jednak ze strony organów regulacyjnych w Europie ograniczenie ciemnego handlu, co , jak mówią, pozwala na minimalny wpływ na rynek i często najlepszą cenę dla klientów.

Podobnie okresowe aukcje zostały poddane intensywnej kontroli regulacyjnej po tym, jak ESMA wyraził obawy, że systemy te są wykorzystywane do obchodzenia przepisów dotyczących handlu ciemnym. W obawie, że unijny strażnik zabroni okresowych aukcji, ESMA ostatecznie zdecydował się wprowadzić zmiany w sposobie działania systemów.

Brytyjski regulator już powiedział, że zniesie ograniczenia w handlu ciemnymi dla inwestorów w celu przyciągnięcia większej liczby firm w świecie po brexicie. Osiągnięto również porozumienie w sprawie równoważności po brexicie w sprawie wymiany informacji między Wielką Brytanią a Szwajcarią, co zwiększy aktywność szwajcarskich akcji na brytyjskich obiektach.

“Jest prawdopodobne, że polityka DVC nie wpłynęła na koszty transakcji, ponieważ dostępne są substytuty, takie jak okresowe miejsca oparte na aukcjach”, dodano w dokumencie FCA. “Co ważne, po zniesieniu zakazu okazuje się, że liczba uczestników wraca do ciemnych basenów, co oznacza, że być może uczestnicy wolą ciemne baseny od okresowych aukcji, gdy obie opcje są dostępne.”

Post Trading w ciemnych basenach i okresowych aukcjach obniża koszty realizacji, dokument FCA konkluduje pojawił się jako pierwszy na HANDLU.