Unijny nadzór budzi obawy dotyczące polegania osób trzecich po awarii wymiany w 2020 r.

forex-generator

Unijny nadzór budzi obawy dotyczące polegania osób trzecich po awarii wymiany w 2020 r.The regulator rynków w Europie wzbudził obawy dotyczące polegania systemów obrotu na zewnętrznych dostawcach danych i oprogramowania po kilku poważnych awariach technicznych, które miały miejsce na całym świecie w 2020 r.

W swoim pierwszym raporcie za trendy, ryzyka i luk w zabezpieczeniach (TRV) w tym roku Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) przytoczył poważne zaciemnienia na Euronext, Tokyo Stock Exchange (TSE) i Australian Securities Exchange (ASX) i ostrzegł przed poleganiem na zewnętrznych dostawcach danych i oprogramowania. 

“Problemy technologiczne, które dotknęły miejsca w 2020 r., uwypukliły potencjalne obawy dotyczące koncentracji dostawców oprogramowania i innych infrastruktur technicznych w ramach tych samych platform”, powiedział ESMA w swoim raporcie.

“Nawet jeśli te epizody nie były spowodowane cyberatakami, rosnące uzależnienie od dostawców danych lub oprogramowania innych firm oraz usług w chmurze może stanowić zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania sieci obiektów w przypadkach awarii technologicznej.”

Deutsche Börse doświadczyło dwóch oddzielnych awarii w 2020 r. z powodu usterki oprogramowania, pierwszej trwającej cztery godziny na giełdzie we Frankfurcie w kwietniu, a drugiej trwającej trzy godziny 1 lipca na swojej platformie transakcyjnej Xetra.

Marketplaces europejskiego operatora giełdy, Euronext, doznało trzygodzinnej przerwy w handlu w dniu 19 października, która uniemożliwiła pomyślne zakończenie aukcji.

Poza UE, problem oprogramowania, który zbiegł się z datą uruchomienia zmodernizowanego systemu ASX Trade, dostarczony przez amerykańską grupę giełdową Nasdaq, zmusił ASX do zamknięcia na cztery godziny w dniu 16 listopada.

Gdzie indziej, Tokyo Stock Exchange (TSE) również doświadczył poważnej awarii sprzętu w październiku, który zmusił go do zamknięcia na cały dzień.

Awaria techniczna w TSE, która spadła w dniu, kiedy wiele funduszy było równoważenia ich portfeli i pierwszego dnia nowego kwartału w drugiej połowie roku podatkowego w Japonii, doprowadziły do dymisji dyrektora generalnego giełdy, Miyahara Koichiro, w grudniu.

ASX, Deutsche Börse i Euronext przytoczyły kwestie dotyczące dostawców zewnętrznych w następstwie dochodzeń i konsultacji w sprawie przerw w dostawie prądu. 

W ostatnie głębokie zanurzenie się w 2020 blackouts przez TRADE, Guy Warren, dyrektor generalny dostawcy technologii i specjalista operacji finansowych, ITRS, powiedział, że obwinianie oprogramowania lub sprzętu innych firm była słabą odpowiedzią na przerwy w dostawie prądu, ponieważ giełdy nie powinny mieć jednego punktu awarii. 

Post EU watchdog budzi obawy dotyczące polegania osób trzecich po awarii wymiany w 2020 r. pojawił się po raz pierwszy na HANDLU.